Jaka kamera samochodowa

Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza dla Ciebie?

Wyprzedzał Cię właśnie szaleniec gnający na trzeciego na podwójnej ciągłej? Miałeś stłuczkę, a winowajca próbuje wywinąć się od odpowiedzialności? A może przed Twoim samochodem właśnie przeleciał spodek kosmiczny i obawiasz się, że nikt Ci w to nie uwierzy? We wszystkich 3 sytuacjach niezastąpiona okaże się dobra kamera samochodowa, popularnie zwana rejestratorem trasy. W artykule przedstawimy Ci opinie kupujących oraz na co zwrócić uwagę, żeby nie wpakować się w zakup tak zwanego “bubla”. Jaka kamera samochodowa okaże się najrozsądniejszym wyborem? Sprawdźmy to!

 

Jakość obrazu, czyli parametry kamery

Rejestrator jazdy to nic innego jak kamera. Wybierając kamerę użytkową, zwracasz uwagę przede wszystkim na jakość video, jaką jest w stanie Ci zaoferować. Powinieneś zrobić podobnie, jeśli interesuje Cię dobra kamera samochodowa. Ważne są parametry techniczne takie jak:

 

Rozdzielczość

Nowoczesne kamery samochodowe nagrywają obrazy w różnych rozdzielczościach. Możemy spotkać zarówno takie ze słabą jakością obrazu (1080×720 pikseli), jak i średnią (HD – 1280x720pikseli) lub Full HD (1920x1080pikseli). Oczywiście, im większa rozdzielczość, tym lepszy, bardziej szczegółowy obraz (ale i też wyższa cena). Pamiętaj jednak, że nagranie o dużej rozdzielczości zajmuje więcej miejsca (pamięci) od nagrania w rozdzielczości niskiej – dlatego, do codziennych zastosowań nie wybieraj rejestratora typu High-end z rozdzielczością Super Ultra HD czy 4K.

Ranking najpopularniejszych kamer samochodowych 2017: TOP 8

Ilość klatek na sekundę

Jeśli interesuje Cię, jaka kamera samochodowa da Ci podobny obraz do normalnej kamery użytkowej, sprawdź jaki ma klatkaż, czyli inaczej mówiąc – płynność nagrania. Jeżeli nie chcesz, by obraz z kamery zacinał się, zainwestuj w taki model, który zaoferuje Ci nagrywanie z prędkością minimalną 20 klatek na sekundę. Standardowy film, który nagrywa kamera np. w Twoim telefonie komórkowym, posiada 25 klatek w każdej sekundzie zapisanego materiału, dlatego jeśli kupisz urządzenie, które rejestrować będzie 10-15 klatek na sekundę, będziesz miał raczej pokaz zdjęć, niż dobrej jakości film.

 

Kąt widzenia

 

Kamera samochodowa GS90CNa podstawie wartości tego parametru jesteśmy w stanie ocenić, jak wiele elementów i zdarzeń na drodze (a także poza nią) może zarejestrować dana kamera samochodowa. Powinieneś postawić na kamerę z obiektywem o kącie minimum 120-140 stopni, choć możesz również zdecydować się na taki z szerszym kątem nagrywania (nawet do 180st). Im większy kąt obiektywu wybierzesz, tym więcej stracisz na jakości obrazu przy jego powiększeniu (np. gdy będziesz chciał ustalić szczegół z kolizji drogowej). Uwaga! Producent bardzo rzadko podaje uczciwą wartość kąta widzenia. W praktyce jest on mniejszy od tego wskazanego w specyfikacji technicznej nawet o kilkanaście procent.

Urządzenie

Najlepsza kamera samochodowa musi mieć solidną i praktyczną budowę. Powinna posiadać dobrej jakości regulowany uchwyt, który pomoże ustawić kamerę pod odpowiednim kątem w samochodzie. Dowiedz się, czy sprzęt jest z nim połączony, czy można go odpiąć od uchwytu (np. w celu zabrania kamery do domu i zgrania danych na niej zapisanych) Zobacz, jak możemy obsługiwać kamerę – czy przyciskami (i jeśli tak to jakimi) czy na ekranie dotykowym. Dobra kamera samochodowa musi mieć ekran. Tylko dzięki niemu użytkownik jest w stanie odpowiednio ustawić kamerę, w innym wypadku może się okazać, że zapisane przez nią nagrania do niczego się nie nadają. Jak podają opinie kupujących, to jedna z najważniejszych cech, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Niech nie skusi Cię niska cena – zakup kamery bez wyświetlacza mija się zasadniczo z celem.

 

Pamięć

Zanim zdecydujesz jaka kamera samochodowa “zawiśnie” w Twoim aucie, zwróć uwagę na pamięć, jaką dyspopnuje. Dobrej jakości urządzenie powinno mieć pojemność kilku gigabajtów. Czasem może być ona niewystarczająca. Jeśli chcesz przechowywać nagrania dłużej lub kręcić dłuższe filmy, zdecyduj się na kamerę samochodową ze slotem na karty microSD (najlepiej do 32GB)

 

Tryb postojowy

Aby kamera samochodowa spełniała swoją funkcję, musi nagrywać wszystkie ważne wydarzenia, również w trakcie postoju samochodu. Dobra kamera samochodowa powinna posiadać tryb parkingowy. Jeśli jesteś typem zapominalskiego, rozważ zakup kamery samochodowej z funkcją wykrywania postoju – dzięki niej urządzenie samo uruchomi ten tryb po zgaszeniu silnika, a ty nie będziesz musiał o tym pamiętać. Najlepsza będzie jednak kamera samochodowa czujnikiem ruchu. Dzięki niemu kamera działająca w trybie postojowym nagra film dopiero wtedy, kiedy odczyta zmianę obrazu np. parkującego naprzeciwko samochodu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika wstrząsu (uruchamiającego nagrywanie po wyczuciu drgań np. związanych z próbą włamania do auta), jednak modele kamer w niego wyposażone są już znacznie droższe.

 

Funkcje na trasie

Kamera samochodowa Blue Bird

Kamera samochodowa Blue Bird

Czujnik wstrząsu działa nie tylko w trybie parkingowym, ale i w trasie – uniemożliwia nadpisanie nagrania, podczas którego wykryto znaczne drgania czy przeciążenia. Nieustannie pracuje też GPS, jeśli wideorejestrator jest w niego wyposażony. Jeśli zdecydujesz się na kamerę samochodową z GPSem, będziesz mógł zapisywać nie tylko obraz, ale również prędkość jazdy, a w niektórych modelach – warunki atmosferyczne w jej trakcie. Gdy postawisz na kamerę samochodową z GPSem, zainteresuj się czy posiada funkcję czarnej skrzynki, przechowującej wszystkie dane przejazdów lub sygnalizację fotoradarów. Dobrym rozwiązaniem jest też funkcja autoloop działająca przy krytycznych wartościach wolnej pamięci. Dzięki niej kamera automatycznie zapisuje nowe nagranie na najstarszym.

 

 

Nagrywanie w każdych warunkach

Rejestrator jazdy dobrej jakości powinien nagrywać filmy również w słabych lub trudnych warunkach oświetleniowych. Dlatego sprawdź, czy kamera samochodowa przez Ciebie wybrana posiada funkcję WDR (rejestracji w dużej rozpiętości tonów). Dostosowuje ona obraz w ten sposób, że ciemniejsze elementy są lepiej widoczne na tle jasnym (np. w pełnym słońcu). Niestety, wciąż nie wynaleziono rozwiązania, które pozwalają na uzyskiwanie dobrego obrazu nocnego. Co prawda, istnieją rejestratory trasy z podczerwienią, jednak jakość nagrywanego przez nie obrazu w trybie nocnym jest nadal dość słaba.

 

Opinie i średnie ceny

Zanim finalnie postanowisz jaka kamera samochodowa znajdzie się w Twoim koszyku, przeczytaj dostępne na jej temat opinie. Zazwyczaj znajdziesz je zaraz przy opisie produktu w sklepie, w którym zamierzasz ją kupić. Uchroni Cię to przed wieloma mankamentami urządzenia, o których producent oczywiście nie raczył wspomnieć. Przeglądając komentarze kupujacych możesz np. dowiedzieć się, czy kamera nie ma problemu z pracą pod światło, oraz czy nie zdarza jej się “gubić” zapisanych filmów lub przerywać nagrywania.

Ile kosztuje dobra kamera samochodowa? Cena za najtańsze modele zaczyna się już od ok. 50 zł, lecz jakość ich nagrania czasami pozostawia wiele do życzenia. Najlepsze kamery potrafią kosztować nawet 1000 zł. Jednak czy warto wydawać aż tyle pieniędzy? Opinie kupujących wskazują, że największą popularnością cieszą się kamery samochodowe w przedziale kwot od 200 do 400 zł. W tej cenie dostaniemy już całkiem rozsądne parametrowo urządzenie do rejestrowania trasy.

Jaka kamera samochodowa najlepiej trafiła w Twój gust?

Rejestrator jazdy to nie jest śmieszny gadżet – to urządzenie, które ma wiele funkcjonalnych zastosowań. Zakup dobrej jakości kamery samochodowej może Ci się szybko zwrócić, przy okazji kolizji czy próby kradzieży samochodu. Dlatego wart jest swej ceny. Nie zwlekaj i już teraz wybierz swój rejestrator trasy do samochodu!

Witaj!

Witamy na portalu GoraZakupow.pl! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe porady i odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie przed zakupem:) Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiś informacji albo chciałbyś zasugerować temat na kolejny poradnik, napisz do nas na adres: [email protected]