jaka maszyna do szycia

Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza dla Ciebie?

Jeśli lubisz eksperymentować z tkaninami oraz igłą i nicią, prędzej czy później zapragniesz sprawić sobie maszynę do szycia – i dobrze! Urządzenie to jest niezastąpione przy naprawianiu czy szyciu ubrań oraz tekstyliów do wystroju wnętrz. Jeśli zastanawiasz się jaka maszyna do szycia będzie dla Ciebie najlepsza, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego na co zwrócić uwagę przy zakupie, jakie są opinie na ich temat oraz ile będziesz musiała zapłacić za dobrą maszynę do szycia.

 

Mechaniczna czy komputerowa?

Maszyna do szycia Łucznik Zofia

Maszyna do szycia Łucznik Zofia

Na rynku możemy spotkać maszyny mechaniczne i komputerowe. Jaka maszyna do szycie będzie odpowiednia do użytku domowego? Maszyna mechaniczna kontrolowana jest pedałem, a ustawiana przy pomocy pokręteł. Maszynę komputerową zaś włącza się i kontroluje przy pomocy przycisków. Maszyna mechaniczna zazwyczaj ma mniej ściegów (schematów szycia), możliwości i funkcji niż komputerowa, która może w pełni automatycznie:

  • utrzymywać stałą prędkość (w mechanicznej kontrolujesz ją pedałem)
  • ryglować (kończyć) ściegi (w mechanicznej musisz przeszyć je wstecz)
  • ustawiać położenie końcowe (w materiale lub na górze) igły (w mechanicznej możesz tylko je „wyczuć”)
  • obszywać dziurki wokół guzików
  • obcinać nici
  • szyć ściegi overlockowe, ozdobne, a nawet litery

Maszyna komputerowa jest teoretycznie łatwiejsza w obsłudze – wiele rzeczy zrobi za Ciebie, jednak zanim nauczysz się z nią pracować, może minąć sporo czasu. Paradoksalnie, pozbawiona automatyki i uboga funkcjonalnie maszyna mechaniczna może okazać się prostsza w użytkowaniu od komputerowej. Jeśli szukasz pierwszej maszyny do szycia, najlepsza będzie tania (cena od 400 do nieco ponad 1000zł) maszyna mechaniczna. Jeżeli zaś chcesz kupić którąś już maszynę, masz nieco doświadczenia i masz więcej gotówki (cena od 1100zł wzwyż, dochodząca nawet do 10 tysięcy złotych), możesz zdecydować się na model komputerowy.

 

Ranking najpopularniejszych maszyn do szycia 2017: TOP 8

 

Ściegi i programy

Maszyna do szycia Singer 3221

Maszyna do szycia Singer 3221

Jeśli zastanawiasz się jaka maszyna do szycia będzie najbardziej funkcjonalna i pozwoli Ci nie tylko zszyć rozdarte spodnie czy wszyć rozporek, zainteresuj się tym jakie dany model posiada ściegi i programy. Jak pokazują opinie użytkowniczek, o funkcjonalności maszyny do szycia świadczy przede wszystkim liczba i rodzaj dostępnych ściegów i trybów pracy.

W najtańszych modelach (również starych „babcinych” maszynach) spotykamy tylko stębnówkę (ścieg prosty) i zyg-zak. Przy pomocy tych ściegów  można poradzić sobie z większością prac krawieckich, choć osoby zajmujące się szyciem podkreślają, że warto mieć maszynę, która ma chociaż jeden ścieg overlockowy. Umożliwia on estetyczne wykończenie krawędzi tkaniny tak, aby się nie pruła.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, najlepsza będzie prosta maszyna do szycia z niewielką ilością ściegów (do 50 maksimum)  – i tak prawdopodobnie nie przetestujesz ich wszystkich. Jeżeli zaś masz duże doświadczenie w korzystaniu z maszyny do szycia i chcesz mieć w domu sprzęt, który zachęci Cię do kreatywnych poszukiwań, postaw na urządzenie z większą ilością ściegów. Na rynku dostępne są maszyny nawet z 200, 400, czy 1000 ściegów. Oczywiście, im więcej ściegów przeszywa maszyna, tym cena jest wyższa.

Zainteresuj się też, czy wybrana przez Ciebie maszyna do szycia posiada funkcję obszywania dziurek. W maszynach komputerowych jest ona automatyczna, a w mechanicznych stopniowana (polega na kilkukrotnej zmianie kierunku szycia według schematu).

Sprawdź ponadto, czy model maszyny do szycia, którą się interesujesz ma możliwość szycia wstecz. Opcja ta zarezerwowana jest dla maszyn mechanicznych (umożliwia zakończenie ściegu), jednak może być przydatna również w maszynie komputerowej (do wzmocnienia przeszycia).

 

Regulacje

Dobra maszyna do szycia powinna posiadać regulację szerokości i długości ściegu dla każdego trybu szycia. W niektórych modelach możemy spotkać się z programami i ściegami o różnych długościach i szerokościach, których po ustawieniu nie da się już dostosować, co jak pokazują opinie kobiet zajmujących się szyciem jest pewną niedogodnością. Zwróć uwagę na zakres regulacji – im jest większy i im więcej stopni posiada, tym lepiej.  Upewnij się też, że wybrana przez Ciebie maszyna posiada regulację nacisku stopki. Przydaje się przede wszystkim przy przeszywaniu bardzo delikatnych lub bardzo grubych i mocnych tkanin. 

 

Przydatne elementy

Maszyna do szycia Toyota SPB15

Maszyna do szycia Toyota SPB15

Jeśli zależy Ci na wygodzie szycia i zamierzasz często zmagać się z trudnymi projektami, zainwestuj w maszynę posiadającą wolne ramię, czyli odłączany element zmniejszający przestrzeń roboczą maszyny. Umożliwia ono wygodne i jednorazowe przeszycie nogawek i mankietów. Dla osób ze słabym wzrokiem (lub średnią precyzją) może okazać się przydatny również nawlekacz (automatyczny lub półautomatyczny).

Łatwiej będzie też obsługiwać maszynę wyposażoną w nowoczesny i cichy chwytacz rotacyjny zamiast tradycyjnego, wahadłowego. Taki chwytacz pozwala na bezproblemowe założenie nici na szpulkę, które w maszynie do szycia z chwytaczem wahadłowym jest kłopotliwe i zajmuje trochę czasu.

 

 

Akcesoria

Szukaj takiej maszyny do szycia, która w zestawie ma nie tylko szpulki (najlepiej uniwersalne) i stopkę do podstawowych ściegów, ale również stopkę do obszywania dziurek, wszywania zamków i ekspresów krytych.

 

Opinie użytkowniczek

Zanim wybierzesz jaka maszyna do szycia trafi na Twój stół krawiecki, przeczytaj uważnie opinie na temat konkretnego modelu, który Cię interesuje. Uchroni Cię to przed zakupem sprzętu, który może albo nie spełniać Twoich oczekiwań, albo posiadać istotne wady, które dodatkowo utrudnią pracę z maszyną. Dzięki takiemu krótkiemu researchowi dowiesz się również, czy wybrana maszyna do szycia będzie odpowiednia do Twojego stopnia zaawansowania w krawiectwie.

 

Jaka maszyna do szycia trafi do Twojego koszyka?

Dobra maszyna do szycia, z odpowiednią ilością ściegów i programów, wyposażona w przydatne funkcje i akcesoria to uzależniające narzędzie niezwykle kreatywnej pracy. Zainwestuj odrobinę czasu w wybranie właściwego modelu, a już niedługo będziesz cieszyć się nową pasją na co dzień.

Witaj!

Witamy na portalu GoraZakupow.pl! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe porady i odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie przed zakupem:) Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiś informacji albo chciałbyś zasugerować temat na kolejny poradnik, napisz do nas na adres: [email protected]