jaki oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Popularną maksymę „Jesteś tym, co jesz” można rozwinąć o dopisek  „I czym oddychasz.” Zapewne zgodzisz się z tym stwierdzeniem, jeśli kiedykolwiek miałeś okazję spędzić urlop w otoczeniu dziewiczej, nietkniętej cywilizacją przyrody. Kiedy oddycha się w czystej atmosferze, robi się to pełniej i zdrowiej. Chciałbyś, aby powietrze w Twoim domu było bezpieczne i nie szkodziło zdrowiu? Masz w domu alergika? W takim razie koniecznie kup dobry oczyszczacz powietrza. Jeśli chcesz wiedzieć jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy do Twojego mieszkania, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jakie opinie mają te urządzenia – przeczytaj poniższy artykuł!

 

Mechanizm filtracji

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które ma złożony mechanizm filtracji. Na rynku spotykamy oczyszczacze działające w oparciu o kilka filtrów jednego rodzaju lub cały system różnorodnych filtrów. Wyróżnia się między innymi:

  • filtry mechanicze (HEPA, ULPA, Elektrostatyczne i węglowe) : jak wskazują opinie profesjonalistów są one bardzo skuteczne, ale wymagają częstej wymiany ponieważ szybko się zapychają
  • filtry chemiczne (fotokrystaliczne, biofiltry) : są bardziej wydajne i efektywniejsze od mechanicznych, jednak substancje bakteriobójcze, które są w nich zastosowane trzeba często dokupować
  • filtry solne : są nowoczesne i bezobsługowe, jednak oferują mniejszą wydajność, na rynku jest wciąż zbyt mało urządzeń w nie wyposażonych
  • filtry wodne : wytrącają zanieczyszczenia do zbiornika z wodą, są efektywne i wydajne, ale wymagają regularnego oczyszczania
  • jonizatory : uzupełniają powietrze o jony ujemne naturalnie występujące w przyrodzie
  • ozonator : wytwarza ozon
  • lampy UV : eliminują z powietrza roztocza, bakterie i grzyby

Niektóre z powyżej wypisanych filtrów wymagają wymiany lub dokupowania substancji niezbędnych do ich działania. Decydując się na oczyszczacz powietrza z jednym lub kilkoma z nich musisz przygotować się więc na to, że urządzenie będzie kosztowne w eksploatacji. Jeśli zastanawiasz się jaki oczyszczacz powietrza kupić, zorientuj się najpierw w dostępności i cenach części wymiennych oraz środków niezbędnych do prawidłowego działania. Jeśli chcesz mieć oczyszczacz nie wymagający konserwacji i tani w użytkowaniu, musisz pójść na kompromis i wybrać taki o mniejszej efektywności.

 

Ranking najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza 2017: TOP 8

 

Urządzenia typu 2w1

Oczyszczacz powietrza Stadler

Oczyszczacz powietrza Stadler

Poza podstawową funkcją filtracji dobry oczyszczacz powietrza może posiadać również opcję nawilżania czy osuszania powietrza. Czy warto kupić tego typu model 2w1? Ze względu na oszczędności oczywiście warto. Zanim jednak się na niego zdecydujesz upewnij się, że funkcje sprzętu można od siebie oddzielić tak, aby działały niezależnie od siebie.

W przeciwnym wypadku będą uruchamiały się jednocześnie, co nie zawsze może być korzystne (np. gdy powietrze oczyszczane będzie w tym samym czasie nawilżane, choć w domu panuje już dość duża wilgotność). Jak wskazują opinie użytkowników, tego typu mankamenty to częsta przypadłość, dlatego koniecznie sprawdź ten parametr przed zakupem.

 

Ile to kosztuje?

Cena za dobry oczyszczacz powietrza może być naprawdę zróżnicowana. Najprostszy model oczyszczacza możemy kupić już za nieco ponad 300zł. Są też oczywiście sprzęty dostępne w dużo wyższych cenach (od 400 do nawet 2500zł za najlepszy oczyszczacz). Zazwyczaj posiadają one więcej funkcji i bardziej złożony mechanizm filtracji. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko cena zakupu urządzenia, ale i późniejszy koszt jego eksploatacji (wymiany filtrów, uzupełniania substancji niezbędnych do prawidłowego ich działania itp.).

Urządzenia podejrzanie tanie (np. za kilkadziesiąt złotych) to tak naprawdę jedynie nawilżacze lub jonizatory, które oczywiście częściowo oczyszczają powietrze (np. neutralizując jony dodatnie czy zabijając bakterie i drobnoustroje), ale nazwanie ich „oczyszczaczami” jest pewnym przekłamaniem. Dlatego nie daj się nabrać na oczyszczacze, których cena oscyluje w granicach 50-100 zł.

 

Wydajność

Oczyszczacz powietrza Fellowes

Oczyszczacz powietrza Fellowes

Producenci zwykli określać w jak dużym pomieszczeniu może pracować konkretny model oczyszczacza. Jednak kierując się przy wyborze powierzchnią oczyszczania możesz łatwo wyprowadzić się na manowce. Wybierając oczyszczacz spójrz na jego wydajność, czyli ilość oczyszczanego powietrza w ciągu godziny (podawaną w m3). Dobierz ją do kubatury (objętości) pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz lub całego mieszkania. Niestety, im wyższa wydajność oczyszczacza, tym głośniejsza jego praca i większy pobór mocy.

 

Stopień generowanego hałasu

Skoro o wydajności mowa, urządzenia mogące pochwalić się imponującym jej poziomem są też zazwyczaj bardzo głośne. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy np. do pokoju dziecka czy sypialni, wybierz taki, który emituje najmniejszy możliwy poziom hałasu. Ciekawym rozwiązaniem jest też stosowany w niektórych oczyszczaczach nieco mniej wydajny, ale i cichszy tryb nocny.

 

Atesty i certyfikaty

Oczyszczacz powietrza Blaupunkt

Oczyszczacz powietrza Blaupunkt

Opisy producentów dotyczące skuteczności oczyszczaczy powietrza zawsze są obiecujące, choć jak pokazują opinie kupujących często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jeśli zależy Ci na pewności co do działania urządzenia i jakości jego oczyszczania, najlepszy będzie model, który posiada certyfikat BAF (Brytyjskiej fundacji alergików) lub PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), a już przynajmniej PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Szczególnie zwróć uwagę na ten aspekt, jeśli mieszkasz z alergikiem lub astmatykiem.

 

Jaki oczyszczacz powietrza trafi do Twojego koszyka?

Kupując dobry oczyszczacz powietrza inwestujesz w zdrowie swoje i swojej rodziny. Wybierz mądrze i odpowiedzialnie – już na etapie zakupu pamiętaj o tym, że oczyszczacz generuje koszty eksploatacyjne, postaw też na odpowiednio certyfikowany model. Naprawdę warto cieszyć się czystym powietrzem i dobrym samopoczuciem. Jeśli już zdecydowałeś i cieszysz się posiadaniem oczyszczacza powietrza, koniecznie zostaw nam swoją opinię i krótką recenzję w komentarzu!

Witaj!

Witamy na portalu GoraZakupow.pl! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe porady i odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie przed zakupem:) Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiś informacji albo chciałbyś zasugerować temat na kolejny poradnik, napisz do nas na adres: [email protected]