jaki router lte

Jaki router LTE będzie najlepszy do Twojego łącza?

Technologia posuwa się do przodu, a my korzystamy z zalet jej rozwoju. Jedną z nich jest superszybki Internet LTE. Aby cieszyć się nim nie tylko na komputerze, ale i innych urządzeniach, również mobilnych, trzeba zainwestować w dobry router LTE. Zastanawiasz się, jaki router LTE będzie najlepszy do Twoich zastosowań i jakie urządzenia znajdują się obecnie na szczytach rankingów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. 

 

Skąd masz Internet?

Na rynku spotykamy rozmaite routery WiFi z obsługą standardu LTE. Aby wybrać ten odpowiedni, musisz wiedzieć, z jakiego typu łącza korzystasz przy dostępie do Internetu. Router LTE musi być bowiem z nim kompatybilny. Jeśli masz Internet:

  • z sieci osiedlowej, kablowej czy od niezależnego dostawcy, potrzebujesz routera xDSL z gniazdem standardowym LAN typu R-45
  • z Orange/Netia czy od innej telekomunikacji, musisz szukać modelu VDSL2+ (możesz spotkać się z opiniami, że wystarczy Ci ADSL2+, jednak taki router nie obsłuży prędkości LTE)
  • mobilny z Orange/Plus/Play/T-Mobile czy innej telefonii komórkowej, Twój sprzęt musi obsługiwać 4G LTE i mieć gniazdo USB do podłączenia modemu lub własny slot na kartę SIM

Oczywiście dobry router LTE potrafi obsługiwać różne typy łącz. Możesz się tym zainteresować, jeżeli masz więcej niż jednego usługodawcę Internetowego (np. korzystasz z sieci kablowej, ale również Internetu mobilnego – przyda Ci się router kompatybilny z oboma typami sieci). Uwaga! Informację odnośnie tego, w jakie gniazda wyposażony jest router można znaleźć w opisie parametru o nazwie interfejs WAN.

 

Czy kupujesz router na lata?

Router LTE Tp-Link

Router LTE Tp-Link

Zastanawiając się jaki router LTE będzie najlepszy dla Ciebie, musisz uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo planujesz z niego korzystać. Ma to zasadniczy wpływ na cenę urządzenia, które najlepiej Ci posłuży. Jeżeli chcesz kupić router LTE na rok czy dwa, w zupełności wystarczy Ci model działający w standardzie 802.11 g/n (o szybkości 150mbps).

Jeśli zaś zależy Ci na sprzęcie na kilka lat i wyższa cena nie jest dla Ciebie przeszkodą, zainwestuj nieco więcej w router o standardzie 802.11 n/ac (wspierający większe prędkości). Na chwilę obecną niewiele urządzeń mobilnych obsługuje ten standard, jednak za kilka lat może się to zmienić. Nie chciałbyś, żeby okazało się, że nie możesz korzystać z jego zalet ze względu na zbyt słaby router.

 

Ranking najpopularniejszych routerów LTE 2017: TOP 8

Czy mieszkasz w bloku czy domu, w mieście czy poza nim?

Choć pytanie wydaje się być kuriozalne, wcale takie nie jest. Od odpowiedzi na nie zależą bowiem dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest tak zwany tryb dwuzakresowy. Router w niego wyposażony działa na dwóch częstotliwościach (popularnej 2,4 Ghz oraz mniej eksploatowanej 5 Ghz). Taki router będzie miał przewagę w miejscach, w których sieci WiFi z różnych lokalizacji zakłócają się nawzajem.

Jeśli mieszkasz w bloku, będziesz mógł przenieść się na mniej popularną częstotliwość i cieszyć się lepszą jakością sygnału. Tego typu model z funkcją dual-band (bo tak się ją zwykło określać) nie ma większego zastosowania w domu jednorodzinnym czy poza miastem. Miej natomiast na uwadze, że cena za router LTE, który działa na dwóch częstotliwościach jest odpowiednio wyższa od klasycznego routera 2,4 Ghz.

Router LTE Asus

Router LTE Asus

Drugą istotną kwestią, jaką determinuje miejsce Twojego zamieszkania jest zasięg routera, który potrzebujesz. W praktyce wpływa na niego ilość i jakość („moc”) zastosowanych w routerze anten. I tak, jeśli masz małe mieszkanie, wystarczy Ci router z dwiema antenami wewnętrznymi, zaś jeżeli mieszkasz w sporym domu jednorodzinnym, a do tego chcesz korzystać z sieci na dworze, postaw na dobry router LTE z minimum czterema antenami (2 wewnętrzne i 2 zewnętrzne), a w skrajnych wypadkach sześcioma.

Czasem nawet najlepszy router LTE wyposażony w maksimum anten nie pokonuje wszystkich barier architektonicznych, a w domu powstają tzw. martwe punkty (bez dostępu do WiFi). W takim przypadku konieczne może się okazać dokupienie dodatkowych anten o większej mocy (fachowo – większym zysku energetycznym na poziomie od 5dBpi wzwyż). Lepiej przygotuj się na to zawczasu i kup router, którego anteny są odkręcane.

 

Trudność instalacji

Zanim wybierzesz jaki router LTE znajdzie się w Twoim domu, zastanów się jak bardzo „za pan brat” jesteś z tematami informatycznymi. Niektóre routery LTE wymagają skomplikowanej konfiguracji, która może okazać się dla Ciebie trudna. Żółtodziobom poleca się zakup routera z intuicyjnym interfejsem w języku polskim lub aplikacją mobilną do konfiguracji sieci (bądź oboma rozwiązaniami jednocześnie).

Jeśli zależy Ci na routerze o prostej obsłudze, poszukuj wśród modeli, które np. wyposażone są w funkcję WPS (przycisk pozwalający na błyskawiczne sparowanie urządzenia mobilnego z siecią bez konieczności wpisywania hasła). Jest wysoce prawdopodobne, że są one bardziej przyjazne dla użytkownika od pozostałych.   

 

Czy masz dzieci lub przyjmujesz gości?

Jeżeli na to pytanie odpowiedziałeś „tak” zainteresuj się czy wybrany przez Ciebie router lte posiada opcje takie jak:

  • rozdzielenie sieci na dwie: dla domowników i dla gości (pod innym hasłem, z mniejszą prędkością itd.) lub trzy czy cztery (o różnych właściwościach)
  • przypisanie limitów transferu, czasu połączenia itp. do konkretnych urządzeń w sieci (np. telefonów i komputerów dzieci – świetna opcja dla sprytnych rodziców)
  • podłączenie drukarki (staje się ona drukarką sieciową, mogą z niej korzystać wszyscy domownicy)
  • podłączenie dysku SATA (co sprawia, że router może stać się domowym bankiem danych)
  • możliwość udostępniania plików pomiędzy urządzeniami w sieci (w takim wypadku router staje się tańszą alternatywą dla domowego serwera NAS)

 

Jaka jest średnia cena za dobry router LTE? 

Router LTE Huawei

Router LTE Huawei

Urządzenia dostępne na rynku mają różne ceny. Możesz znaleźć routery LTE za 50zł, ale i takie, których cena wykracza grubo ponad 1000zł. Najlepiej zrobisz, jeśli postawisz na urządzenie ze średniej półki cenowej (proste za 200-300zł, a rozbudowane za 600-800zł) – jakość tańszych modeli może Cię  bowiem mocno rozczarować.

 

Co wybrałeś?

Odpowiedziałeś na wszystkie pytania? Świetnie! Już wiesz, jaki router LTE będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny. Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak przejść do jego zakupu. Wybierz urządzenie wysokiej jakości, które będzie Ci dobrze służyło, a na pewno nie pożałujesz, że wydałeś na nie pieniądze.

Witaj!

Witamy na portalu GoraZakupow.pl! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe porady i odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie przed zakupem:) Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiś informacji albo chciałbyś zasugerować temat na kolejny poradnik, napisz do nas na adres: [email protected]