(nie)Tanie czytanie

Spójrzmy prawdzie w oczy: książki nie są tanie. Przynajmniej jeśli pod uwagę weźmiemy przeciętne polskie zarobki. Nowości książkowe często plasują się w okolicach nawet 50-60 zł. Jeśli czytamy dużo (lub szybko) czasami w ciągu miesiąca potrafimy pochłonąć nawet 2 pozycje (oczywiście znajdą się też tacy, którzy przeczytają 4 czy 5). Tak więc wydatki w ciągu roku mogą napiętrzyć się do sumy niezłego wypadu wakacyjnego. Czy jednak żeby poczytać, trzeba zawsze wydawać takie kwoty? W tym artykule postaram się Wam pokazać, że niezgorsza lektura może kosztować nawet…. 1-2 zł.

Alternatywa dla drukowanych drożyzn

W cenie książki dość istotną część zajmuje koszt jej druku oraz oprawy. Nie bez przyczyny książki ze sztywną okładką są czasami nawet o 20% droższe od swoich „miękkich” odpowiedniczek. Żeby czytać tanio, najlepiej uciec od tradycyjnego nośnika, jakim jest papier. Okazuje się bowiem, że jeśli wyposażymy się np. w czytnik ebooków, możemy nabyć pozycje czytelnicze, które kosztują nie więcej niż drożdżówka w pobliskiej cukierni. Naturalnie trzeba mieć świadomość, że nie będą to lektury z empikowskiej top10, ale niektóre z nich naprawdę Was zaskoczą. Wśród autorów znajdziecie np. takich klasyków literatury jak Puszkin, Sienkiewicz czy Krasicki, a ceny za ponadczasowe dzieła zaczynają się od ok. 90 groszy. Kto powiedział, że czytanie musi być drogie?

Ranking najtańszych ebooków: TOP 10

 

Czytanie na ekranie? Fakty i mity.

Zapewne myślicie sobie: „No tak, ale czytać na ekranie? Czytniki na pewno są kosmicznie drogie, poza tym nic nie zastąpi tradycyjnego kontaktu z papierem”. Najpierw cena czytnika: czy jest drogi, to już zależy od Waszego odczucia, pewne jet natomiast jedno: jeśli czytacie dużo, zakup czytnika pozwoli Wam w dłuższym wymiarze czasu naprawdę sporo zaoszczędzić (głównie na kupowaniu książek). Naprawdę niezły czytnik ebooków możecie kupić już nawet za 300 zł.

Jeśli chodzi zaś o komfort użytkowania: cóż, prawdą jest, że kontaktu z papierem tu nie uraczymy, ale dostajemy za to wiele innych, godnych uwagi udogodnień. Po pierwsze: oszczędność miejsca. Czytając np. po 4 książki w miesiącu, w ciągu roku uzbieramy ich na półce blisko 50, a po 10 latach… matematyka jest prosta:) Gdzie to wszystko mieścić? Do tego jeśli ktoś lubi czytać „na raty” kilka książek na raz, czytnik będzie doskonałym rozwiązaniem: możemy w jednym lekkim urządzeniu pomieścić nawet kilkadziesiąt książek na raz. Przenośna biblioteka, która z łatwością zapakujemy do plecaka czy torebki.

Weź również pod uwagę, że na dobrą sprawę wcale nie musisz kupować osobnego urządzenia, jakim jest czytnik ebooków. Równie dobrze nada się tablet, jeśli go posiadasz, telefon komórkowy (jeśli nie przeszkadza Ci mały rozmiar) czy ekran twojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Czytnik jest polecany głównie ze względu na swoje właściwości: nie męczy tak wzroku i ma idealną widoczność nawet w pełnym słońcu.

Czy tani ebook równa się lekturze miernej jakości?

Zdecydowanie nie. Fakt, w cenie 80 groszy znajdziecie też mnóstwo bubli, książek o niczym i nijakich autorów. Ale z powodzenim odszukacie też naprawdę dobre, klasyczne pozycje, od lektur aż po kursy języków obcych. Czytać nie musicie wyłącznie książek: niezmiernie łatwo znaleźć jest także archiwalne wydania gazet i czasopism. Od tabloidów po magazyny specjalistyczne.

 

Ranking najpopularniejszych tanich ebooków: TOP 10

 

Czytaj Polaku!

Założę się, że zaczynając ten artykuł podchodziliście do tego tematu równie sceptycznie, co ja. Jak się jednak okazuje (i do czego mam nadzieję udało mi się Was przekonać), czytanie wcale nie musi ulegać finansowym kompromisom i nie przetrzepywać naszych kieszeni jak kieszonkowcy w moskiewskim metrze. Dobra lektura nie musi być droga. A jeżeli możemy zaoszczędzić, to dlaczego nie dać szansę elektronicznemu nośnikowi?

Witaj!

Witamy na portalu GoraZakupow.pl! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu wartościowe porady i odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie przed zakupem:) Jeśli uważasz, że brakuje tu jakiś informacji albo chciałbyś zasugerować temat na kolejny poradnik, napisz do nas na adres: [email protected]